Mé seznámení s půstem

O půstech jsem dřív jen zpovzdálí slyšela. Nikdy mne nenapadlo, že bych to chtěla zkusit. O toto téma jsem se nezajímala, stejně jako jsem nevěnovala příliš velkou pozornost tomu co, kdy a jak jím. Po dlouhé covidové době jsem se na jaře necítila příliš dobře ve svém těle. Nevím, jak se to stalo, nicméně přišlo ke mně téma stravování, detoxu, půstu…

Nic není náhoda…

Nejdříve se mé myšlenky ubíraly k nějakému jarnímu detoxu. Ten jsem však na jaře „nestihla“. Touto myšlenkou jsem však otevřela dveře k očistě těla, porozumění tomu, jaké zdroje mu dávám a na jakých závislostech jsem závislá. Začala jsem se o toto téma zajímat a jak víme, čemu věnujeme pozornost, to přichází, sílí a nenápadně se vkrádá do našeho života 😉.

Nyní už vím, že to mělo ve mně dozrát. Že na jaře jsem ještě nebyla dostatečně připravená udělat obrovské změny v příjmu svých zdrojů. K těm změnám mne táhl pocit, že se chci ve svém těle cítit lépe, že chci mít dostatek energie na vše, co tvořím a ráda dělám, že chci být méně unavená, že chci dopřát svému tělu kvalitní zdroje živin, stejně tak jako mu dopřávám kvalitní zdravý pohyb.

Vůbec jsem to neplánovala. Přišlo to samo. Téma se otevřelo, zaujalo mne, dávalo mi smysl a já okamžitě pocítila důvěru v to, do čeho se pouštím.

Každý je zodpovědný sám za sebe. Za své tělo, jak je funkční, zdravé, pohyblivé. Za své činy i nečiny. A já už mám mnoho životních zkušeností, že když podniknu určité kroky k něčemu, co zpočátku vypadá složité, těžké, nemožné a vykročím na tu cestu, jde to!

Jde to krok po kroku. Jsou tam obtížné pasáže, přijdou emoce, ozve se ego, návyky, zlozvyky… Nicméně pokud cítím, že jdu správným směrem, snažím se moc neuhýbat z cesty, vydržet, být trpělivá a hlavně laskavá sama k sobě. Netlačit něco za každou cenu. Dělat to postupně. Zvykat si. Užívat si pokroky a vnímat ty skvělé pocity, které s těmi posuny přicházejí.

Rozhodla jsem se dát si jen tak jednodenní půst na super úplněk ve Štíru (27.4.2021). Jsem Štír, tak mi to přišlo jako vhodné načasování. Navíc půsty se za úplňku držívají. Rozhodla jsem se v podstatě ze dne na den, nevěnovala půstu žádnou přípravu a zůstala jsem jeden den a noc jen na vodě.

Byla to zajímavá zkušenost. Dopoledne v práci proběhlo tak nějak „normálně“, občas mi zakručelo v břiše, ale nic dramatického. Samu sebe jsem překvapila, že mi nečinilo až tak velký problém den bez jídla vydržet.

Pila jsem hodně vody (do té doby jsem byla velkým dlužníkem svému tělu co se týče přísunu vody). Přesto mne odpoledne začala bolet hlava, pociťovala jsem únavu, zívala jsem a brzy večer jsem odpadla do postele. Ráno jsem se cítila skvěle a rozlil se mnou takový krásný a radostný pocit. Ten se mne držel docela dlouho, víc jak 2 týdny.

Po půstu jsem si začala mnohem více uvědomovat, co chci a co nechci do svého „čistého“ těla vkládat. Veškeré jídlo jsem si vychutnávala, jedla jsem mnohem pomaleji a věnovala jsem tomu pozornost. To mne hezky sytilo. Nepotřebovala jsem žádné „přídavky navíc“ v podobě jakýchkoli dobrot. Cítila jsem více energie a chuti do života 🙂.

V brzké době po jednodenním půstu přišly „zkoušky“ v podobě oslav a vícedenního stravování se mimo domov. Uvědomila jsem si, jak moc těžké je „udržet se“, když to vše, co známe a dlouhodobě jsme s chutí jedli, vidíme, je nám nabízeno, máme k dispozici. Dala jsem si v malém množství to, na co jsem měla prostě chuť a vychutnávala jsem si to pomalu a dlouze. Nepřišly žádné výčitky 🙏. Dovolila jsem si to. Následně jsem se vrátila k započatému vědomějšímu stravování.

Znova jsem si uvědomila (věděla jsem to už dřív, ale neuměla jsem s tím nic dělat), že právě k tomu „udržení se“ moc nepomáhá alkohol. Ten nám rozostří mysl, zažene zábrany, potlačí vědomí a přidá nám na chuti jít do něčeho nebo sníst něco, co bychom bez alkoholu více zvážili, možná ani neměli tu potřebu…

Začaly ke mně přicházet zcela „náhodou“ další informace k půstu, které jsem před tím prvním neměla k dispozici. Začala jsem se o toto téma více zajímat, určité informace si dohledávala, a přestože jsem původně pomýšlela na jednodenní půst o dalším úplňku, do hlavy se mi vloudila myšlenka na vícedenní půst. Třídenní… nebo tak nějak 😉

Věděla jsem, že na vícedenní půst se budu chtít již připravit. A to jak své tělo, tak svou mysl. Přípravnou fázi bych určitě doporučila i před jednodenním půstem. Jsem si jistá, že tělo to ocení. Pokud tělo a mysl připravíme, nedostane takový šok, nezačne okamžitě protestovat na vícero úrovních současně a my si pak můžeme půst dopřát v laskavé a klidné podobě a ve své podstatě si jej užívat 😊.

Co bych doporučila před jakkoli dlouhým půstem:

Vynechat kávu

Bolest hlavy zřejmě nastane ještě před půstem (když kávu vysadíme), nicméně o to snazší to pak bude v půstu. Odstraníme na pár dní předem stimulant, na který jsme zvyklí, který nám chutná, který potřebujeme (opravdu? nebo je to jen návyk?). Stimulant, který tělu nepřináší žádný esenciální zdroj příjmu.

Vynechat alkohol

Před půstem abstinovat určitě více dní za sebou. Třeba týden. Můžeme mimo jiné zjistit, jestli a jak moc nám chybí a zda jsme na něm „tak trochu“ také závislí. Je dobré zvážit, zda neomezit alkohol celoživotně nebo jej omezit jen na společenské minimum. No, to si můžeme vyhodnotit pak sami za sebe po absolvování půstu, zda ho do svého těla chceme dál a jak často vlévat 🙈

Vynechat slazené nápoje, černé a zelené čaje

Už s vynecháním kávy určitě přestaňme konzumovat jakékoli slazené nápoje (vč. slazení čaje medem). Poté vyřaďme všechny čaje, které obsahují tein, zejména černé a zelené čaje. Dejme tomu den, dva, tři (záleží kolik dní přípravě chcete věnovat a před jak dlouhým půstem).

Vynechat cukr

Tak to bude pěkný oříšek. Zkusme vysadit cukr v jakékoli podobě! Pokud se vám podaří stravovat před půstem z potravin, u kterých na obale ve složení nenajdete slovo cukr nebo jakékoli jiné cukrové náhražky, vyzkoušíte si, jaké to je „zbavit se“ další závislosti, připravíte a odlehčíte tělo před půstem mnohem lépe a o to snadněji se vám pak půst bude držet.

Vím, je to moc těžké. Asi i složité, protože cukr se nachází opravdu skoro všude (mrkněte na ty etikety) . Nicméně pokud chceme, aktivujme svou vůli, mějme záměr proč to děláme a věřím, že to dokáže každý! Protože když se chce, všechno jde 😉. A ty pocity potom… je třeba vyzkoušet!

Vynechat maso, mléčné výrobky

Maso vynechejme týden před půstem. Je hůř stravitelné a my chceme mít tělo před tou „velkou hladovkou“ již připravené a odlehčené. Mléčné výrobky (mléko, jogurty, sýry, smetana, máslo) aspoň pár dní před půstem zkusme také vyřadit. Zaměřme se na přísun „základních potravin“ typu ovoce a zelenina (nejlépe sezónní a z místních zdrojů), luštěniny, obiloviny, rýži…

Zvědomovat si kdy jíme, co jíme a jak jíme a jestli to opravdu potřebujeme

Zkusme si zvědomit proces „jezení“, více žvýkat, prosliňovat, zpomalit, nevěnovat pozornost dalším činnostem (PC, mobil, telka). Vychutnejme si čas jezení tady a teď a pak dejme prostor našemu trávicímu ústrojí a žaludku, ať má čas to zpracovat, případně si i chvíli odpočinout. Tedy přestaňme v „mezičase“ mezi jídly uždibovat cokoli nám přijde pod ruku, dojídat za děti „malé zbytečky“. Každé jídlo musí trávicí systém zpracovávat, to mu, potažmo nám, bere energii!

Navýšit pitný režim vody

Doporučuji min. 2-3 litry vody denně. Pokud máme možnost načerpat vodu z přírodního zdroje (studna, pramen, studánka), vyrazme a naberme si jinou vodu než z kohoutku. Pokud tuto možnost nemáme, nechejme vodu z kohoutku vždy aspoň chvíli odstát ve džbánu. Toto platí zejména již pak v době půstu. Dostatek vypité vody před půstem (a samozřejmě i během něj) zjemní dobu půstu a dosáhneme lepší hydratace vevnitř i vně těla.

Min. hodina denně venku na procházce na sluníčku 🌞

To už nezní tak hrozivě, což? Před půstem je fajn rozproudit lymfu v těle. Hodina pohybové aktivity denně je tedy přínosem, nejlépe venku delší svižnější procházka v napřímení 😉.

I když nebude svítit slunce, je stále schováno za mraky a je tam! Sluneční paprsky doplní potřebný vitamín D, pohladí na těle i na duši a vykouzlí i úsměv na tváři. A my si to všecko přeci chceme užívat, že jo?

Asi to celé vypadá dost náročně 🙉. Odpustit si kávu, alkohol, cukr, maso, mléčné výrobky… Každopádně se to vyplatí!

Mám vlastní zkušenost, kdy před prvním jednodenním půstem jsem touto přípravou neprošla, dost mě bolela hlava, byla jsem unavenáneměla jsem energii. Výše uvedené přípravné doporučení jsem pak držela týden před vícedenním půstem (některé ze složek i déle) a i ve třetím dnu vícedenního půstu jsem se cítila skvěle. Bez bolestí hlavy! Bez velké únavy! S překvapivě velkou vnitřní energií. Akorát na skákání 2 metry vysoko to teda fakt nebylo 🙈.

Určitě hrála roli i psychická příprava. Uvažovala jsem nad vícedenním půstem delší dobu. Postupně si na tu myšlenku zvykala „v hlavě“, pak jsem přidala očistné přípravy na těle. Začala jsem se úplně těšit, až ten půst zahájím. Dokonce jsem ho zahájila o den dřív než jsem si původně „plánovala“ a také jej v naprostém klidu, laskavosti a jemnosti držím déle než původně plánované 3 dny… POSLOUCHÁM A VNÍMÁM SVÉ TĚLO 😊

Tělo mi řeklo:
jsi připravená…
můžem, jestli chceš…
a JÁ CHTĚLA…

Lucie Křetinská
Pomáhám lidem na jejich cestě nalézat rovnováhu a to nejen svalovou. Můj příběh si můžete přečíst ZDE >>
Komentáře
  1. Alena Kotrlová napsal:

    Lucinko, skvěle napsáno, vše srozumitelné. Jsi moje sluníčko a držím Ti pěstičky do dalších výzev.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.