Relaxace s potem v tváři ;-)

Sauna den před letním Slunovratem? No a co? Tělo i hlava si žádá, deštivé počasí se nabízí, venku je sice 17 st. C, ale i tak to byla zase slastná nálož!

Kdo říká, že do sauny se musí jen v zimě? Ano, je to lákavější, je to běžnější a častější záležitost. Určitě tělo v zimě jásá radostí, že se může hlavně vyhřát! Ale to přeci neznamená, že i v jiném období nemůže mít sauna skutečně pozitivní účinky na naše tělo, mysl i na duši 🙂 .

A pro mne to byl dnes opět balzám na duši a očistný rituál pro tělo. Studený bazének sice nebyl tak ledový jako v zimě nebo jako některé přírodní horské říčky, plesa nebo uměle vytvořená jezírka či nádržky pro osvěžení (nejen) nohou.

Přesto ve spojení s tím klidem v teple, možností pustit z hlavy i z potícího se těla vše nepotřebné a vychutnávat si klidné pocity tady a teď, to byly pro mne dnes krásné chvíle odpočinku a relaxace.

Jako třešinku na dortu jsem si dnes vychutnala i saunový ceremoniál s názvem Letní vánek. A to se přeci k prvnímu letnímu dni úplně hodí!

Krom výživného pocení podpořeného „máváním“ ručníkem a vějířem, kdy vznikají termické nárazy a saunér tak může rozvířit horký vzduch po celé místnosti a zintenzivnit teplo i přímo proti vám, i mé čichové buňky byly dnes uspokojeny vonnými esencemi ve formě pečlivě připravených ledových koulí, které saunér postupně pokládal na kamna a nechal rozpouštět.

Dnešní ceremoniál začal vůní mandarinky, pokračoval citrónem a na závěr vygradoval vůní zázvoru.

Mému uchu lahodila i vhodně zvolená hudba, která na počátku jemně rozehřívala a krásně uvolnila mysl. S přibývajícím teplem se rytmus hudby i můj tep malinko zrychloval a v závěru s lehce štiplavou vůní zázvoru hudba rytmicky vygradovala.

Celý ceremoniál jsem vnímala jako takový velmi příjemný a plynoucí příběh s „velkým finále“, kdy ale nikdo neumřel 😉 ! Naopak na závěr jsme si všichni utřeli pot z čela, že to dobře dopadlo a máme z toho radost – tedy já rozhodně ano a velkou 🙂 .

Opět jsem si potvrdila, že pokud někdo dělá svou práci s vášní a pečlivou přípravou, má to ohromný pozitivní efekt nejen pro něj samotného, ale rozhodně také i pro zúčastněné okolí. A tak by to mělo být!

Takže já dnes děkuji saunérovi Filipovi za dnešní ceremoniál a možnost prožít si v sauně i „něco navíc“ než jen pocení a ochlazení.

Dnešní saunový ceremoniál ve mne probudil a příjemně naladil všechny smysly.

Čich – díky vonným esencím mandarinka, citrón, zázvor
Sluch – díky příjemně zvolené a gradující hudbě
Hmat – díky velkému pocení jsem mohla své tělo pořádně „vydrbat na kůži“
Zrak – díky zdatnému saunérovi a jeho vystoupení s mávajícím ručníkem
Chuť – díky představě šťavnaté mandarinky, kyselého citrónu a štiplavého zázvoru

Sauna je výborný prostředek pro relaxaci těla i mysli.

Je možné, že né úplně všem sedí a pro některé ani není vhodný. Např. pro osoby s vysokým krevním tlakem, při zánětlivých onemocněních, při horečce, těhotenství, cukrovce, epilepsii, při problémech s krevním oběhem a srdcem, určitě je doporučováno konzultovat návštěvu sauny s lékařem při jakýchkoli zdravotních potížích.

Ale pokud jste zdraví, máte rádi teplo, klid a slastné prožitky, doporučuji si saunování zařadit mezi pravidelnou dávku relaxace, kterou ocení nejen vaše tělo, ale i mysl. Sauna má blahodárné účinky nejen na psychiku a regeneraci těla!

Pojďme se na ty blahodárné účinky sauny podívat:

  • Psychika – v sauně se člověk zklidní, uvolní a většinou i ztiší. Utlumí se stres, postupně odeznívají nepříjemné pocity, pocity úzkosti, vypětí, neklidu. Vyplavuje se endorfin – hormon štěstí, který způsobuje dobrou náladu, pozitivní rozpoložení a tlumí také bolesti. Dochází k uklidnění, tím se také podpoří lepší kvalita spánku.
  • Regenerace těla – v sauně dochází k prohřátí kloubů a svalů, uvolňuje se svalové napětí a zmírňují se bolesti kloubů. Následné velké a prudké ochlazení umožňuje lepší prokrvení tkání a hlavně končetin. Dochází k detoxikaci organismu. Podporuje se činnost srdceuvolňuje dýchání.
  • Posílení imunity – v sauně se přirozeně posiluje celý organismus, ten je pak odolnější proti běžným infekcím. Tělo si zvyká na práci s termoregulací díky procesu velkého zahřátí a následného prudkého ochlazení. Střídání vysoké a nízké teploty učí naše tělo reagovat na změny teplot. Díky tomuto tréninku dokážeme pak snadněji odolávat např. nachlazení nebo běžným chřipkám. Tělo se cítí celkově více fit a má i více energie pro boj s virózami.
  • Péče o pokožku – v sauně se díky teplu rozšiřují cévy a póry, díky zvýšenému pocení a možnosti „drbání“ kůže se zbavujeme odumřelých buněk, nečistot, toxinů. Pleť a kůže jsou pak jemnější. Zvýšené prokrvení umožňuje také lepší výživu vlasovým kořínkům. Cítíme se čistší a mladší 🙂 .
  • Relaxace – v sauně si krásně odpočineme 🙂 . Kombinace klidného a pěkného prostředí, příjemné hudby, svalového i psychického uvolnění, vyplavení endorfinů a zklidnění dechu nám umožní krásně relaxovatnačerpat energii. To vše navíc s podpořenou aktivitou srdce, posílenou imunitou a očištěnou pokožkou!

Co více si přát 🙂 ?

Najděme si prostor a dovolme si tuto relaxaci zařadit pravidelně do svého života! Udělá nám dobře na těle i na duši a o to v životě jde především, nebo ne?

Lucie Křetinská
Pomáhám lidem na jejich cestě nalézat rovnováhu a to nejen svalovou. Můj příběh si můžete přečíst ZDE >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.