Změnou k posunu…

Máte rádi změny? Bojíte se jich? Dlouho vám trvá, než se pro změnu rozhodnete? Váháte? Vyhodnocujete? Nechce se vám měnit to, co již máte zažité, vyzkoušené a svým způsobem vám to vyhovuje? Nebo nevyhovuje, ale přesto to nedokážete změnit?

Tomu plně rozumím. Mám to stejně. Je to pohodlnější 🙂. Je to určitá jistota a pro někoho možná i pocit bezpečí, který také všichni potřebujeme. Provést změnu vyžaduje odhodlání, následně vůli a trpělivost změnou projít. Mohou přijít nepříjemné pocity a také pochybnosti, zda jsme „udělali dobře, že jsme se do změny pustili“.

Změna je vystoupení ze své komfortní zóny

Pokud hluboko uvnitř cítíme, že změnu potřebujeme, že si ji přejeme, pojďme do té změny! I s těmi obavami, pochybnostmi a nejistotou, jak to dopadne. Pokud v nás klíčí přání či potřeba udělat jakoukoli změnu již dlouho, je jisté, že ji CHCEME, že si ji PŘEJEME, jen ji z různých důvodů neuděláme. V momentě, kdy se rozhodneme, odhodláme a uděláme první kroky, budou nám „vnější okolnosti nakloněny“.

Vykročíme do procesu změny. Možná to zpočátku nebude úplně jednoduché ani pohodlné. Ale pokud se chceme hnout z místa, chceme se posunout, cítíme, že je to pro nás dobré, je potřeba tím procesem i s těmi „počátečními těžkostmi“ a novými vjemy prostě projít.

Pohodlí nás nikam neposune.
Posouvá nás jedině změna…

Proces změny vyžaduje určitý čas a v čase se vše vyvíjí. Pokud nebudeme tlačit na pilu a hlavně tedy na sebe, nebudeme mít „dokonale nalajnovanou“ celou cestu až k „cíli“, bude celý proces změny probíhat více v klidu a pohodě. Směr, kam se díky ZMĚNĚ chceme posunout, určitě známe!

Z vlastní zkušenosti už vím, že když u procesu změny trochu „povolíme uzdu při plánování cíle“, uděláme první kroky a necháme vše více plynout, přijdou „zvnějšku“ určité směrovky, pomocné ruce, informace a příležitosti, se kterými jsme ani nepočítali. To vše nám pomůže lépe změnou projít!

Budeme více cítit vnitřní potvrzení, že jsme na správné cestě. Že ta změna začíná přinášet ovoce. Že se posouváme. A to vše díky tomu, že jsme si dovolili a odvážili změnu provést.

NEMÁM RÁDA ZMĚNY A NOVÉ VĚCI

Mám ráda svou jistotu a věci tak, jak je znám a umím. Do jakýchkoli nových věcí nebo změny se mi NIKDY nechce. Stojí mne to vždy velké zvažování, vyhodnocování pro a proti. Moje hlava si NIKDY není jistá, jestli je ta změna pro mě dobrá nebo je „lepší“ nic neměnit a setrvat v tom známém.

Přesto když se opravdu ponořím hluboko do sebe, slyším tam tužby svého srdce. Co si přeje. Kterým směrem se chce posunout. S cílem cítit naplnění, radost, zdraví, spokojenost. K tomu hlubokému ponoru potřebuji čas a klid. Potřebuji být sama, nebýt ničím a nikým rušena. Potřebuji plnou pozornost věnovat sobě. Potřebuji vyslyšet své srdce. Zda opravdu tu změnu CHCI. Zda se chci POSUNOUT.

A pokud odpověď je ANO CHCI SE POSUNOUT, přichází čas na odhodlání, odpoutání se od myšlenek na všechna „ale“, od všech obavpochybností. Přichází čas vykročit. Udělat pár prvních, možná i nejistých kroků. Vydržet. Být trpělivý. Pomalu se posouvat a užívat si všechny pozitivní emoce, které v procesu změny přicházejí.

Ty negativní nechat být a nevěnovat jim nejlépe žádnou pozornost, i když je to těžké. A pak už to nechat více méně plynout a najednou je změna za námi a my jsme se v životě zase o kousek nebo velký kus někam posunuli.

PROČ dělat v životě změny:

 • Abychom se něčemu novému naučili
 • Abychom se posunuli tam, kam si přejeme
 • Abychom nezakrněli

PROČ se bojíme změn:

 • Bojíme se, že přijdeme o něco, co už známe nebo umíme – je třeba něco „o/pustit“, abychom mohli získat něco nového
 • Bojíme se, že v procesu změny budeme dělat chyby – žádný učený z nebe nespadl, chyba je zkušenost a zkušenostmi se člověk učí
 • Bojíme se, co na to řeknou ostatní – toto opravdu není důležité! Každý si je strůjcem svého štěstí a nese si zodpovědnost za svá rozhodnutí bez ohledu na okolí

PROČ se nebát změn:

 • Vše dopadne tak, jak má
 • Každá změna je pohyb a pohyb je život
 • Za odvahu vždy přijde odměna 🙂

Ohlédnutí za mými velkými změnami

Změna pohybových návyků

15 let jsem cvičila dynamické formy cvičení. Aerobik, bodystyling, stepy, bosu. Uměla jsem to. Měla jsem plné lekce. Mé tělo ale potřebovalo změnu. Hlava chtěla zůstat u toho, co umím, co mám zažité, co oceňují ostatní. Tenkrát jsem ještě neuměla jít do svého hlubokého ponoru. Neuměla jsem být sama, být v klidu, tichu a poslechnout si své srdce. Tak mi tělo pomohlo a dalo mi dost výraznou zdravotní lekci. Hodně to bolelo!

Zdravotní problémy mě „zastavily“ a pomohly mi uvědomit si, že tělo opravdu potřebuje ZMĚNU pohybových návyků! Zpočátku se mi do té změny vůbec nechtělo. Nechtěla jsem se učit něco nového. Neuměla jsem změnit svůj pohybový návyk. Byla jsem netrpělivá. Dlouho se vracely dlouhodobě zažité návyky.

Chtělo to čas, trpělivost a pustit to zažité. Teprve tak se vytvořil prostor pro „nové“. Proces změny vnímání mého těla v pohybu trval 2 roky. Dnes jsem za tuto změnu nesmírně vděčná. Cestou jsem se mnohému naučila. Vnímám na sobě obrovský posun a cítím se skvěle ve svém těle.

Změna rodinného stavu

Rozvod. Kdo tím prošel, ví, že rozvod není vůbec jednoduchá změna. Většinou se do ní nikomu moc nechce. Přináší s sebou hodně negativních emocí, bolestí a ztrát.

Přesto pokud člověk v sobě najde tu odvahu vyslyšet upřímně své srdce, najde odhodlání do této změny jít, věří, že i přes velké ztráty na obou stranách, je to to nejlepší možné řešení k posunu tam, kde a jak si přejeme žít, stojí to za to.

Je to nesmírně těžké, je to bolestivé, čelí se vnějšímu světu. Tato změna má asi největší dopad i na jiné osoby. To nás často brzdí v rozhodování. Přesto pokud ji chceme udělat, udělejme ji. Dříve či později přijde odměna. Posun. Úleva. Svoboda. Spokojenost. Naplnění. Jiná láska. Každému přinese něco jiného. To, co potřebuje a proč si tu změnu přál.

Změna práce

Prošla jsem několika změnami práce. Každou z nich jsem na počátku moc chtěla dělat. Vybrala jsem si ji. Přála jsem si místo získat. Získala jej a s nadšením se do práce pustila. V každé práci jsem se mnohému naučila a ve svých dovednostech se posunula.

Po určité době jakoby „čas vypršel“. Cítila jsem potřebu změny. Nicméně se mi do ní zase nechtělo. Opět přišly obavy a pochybnosti, jestli mám odejít či zůstat u toho, co už umím. Přestože jsem již necítila pracovní naplnění a spokojenost, rozhodování ke změně probíhalo dlouho v úrovni hlavy, tedy rozumu.

Nakonec jsem vždy vyslyšela své srdceodvážila se vykročit tam, kam mě to aktuálně nejvíce táhlo. Opustila jsem „jistotu“ a vykročila do nové pracovní výzvy. Trvalo mi naučit se dalším novým věcem. Nějakou dobu jsem se vždy „trápila“ s tím, že to „nové“ neumím. Nevzdala jsem to. A nakonec jsem získala další nové zkušenosti.

Změna je pohyb.
Pohyb je život.
Změna je život…

JAK PROJÍT ZMĚNOU

 • Zastavit se a vytvořit si prostor a čas jen a jen pro sebe
 • Ponořit se do svých nejniternějších pocitů a dovolit si vyslechnout potřeby a tužby svého srdce, těla
 • Napsat si, co chceme změnit a PROČ to chceme změnit
 • Napsat si, co nám změna přinese
 • Nenechat se ovlivnit vnějšími vlivy
 • Jakmile se pro změnu rozhodneme, nevracejme se zpět
 • Strachy, pochyby, nejistotu, pohodlnost nechat jen projít okolo, nevěnovat jim ŽÁDNOU POZORNOST
 • Začít dělat v klidu dílčí kroky ke změně
 • Neplánovat úplně detailně cestu až k cíli
 • Vydržet i přes úskalí, která mohou se změnou přijít
 • Být trpělivý
 • Prožít a nechat odejít emoce, které mohou se změnou přijít

NEDOVOLIT SVÉ POHODLNOSTI, ABY ZVÍTĚZILA NAD POTŘEBAMI A TUŽBAMI SVÉHO TĚLA A SRDCE ❤

Pokud chcete změnit své pohybové návyky nebo držení těla, rozhodněte se a začněte cvičit. Bude to stát energii, čas a peníze. Nebude to jednoduché, rychlé, ani pohodlné. Ale přinese to ovoce a lepší pocity na těle. Zodpovědnost za své činy a pocity si neseme každý sám 😉.

Lucie Křetinská
Pomáhám lidem na jejich cestě nalézat rovnováhu a to nejen svalovou. Můj příběh si můžete přečíst ZDE >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.