(S)koro rok…

Je to téměř rok, co nás všechny určitým způsobem vedl život více či méně jinou cestou než roky před tím. Můžeme mít různé úhly pohledu na tento (s)koro rok.

Úhly pohledu se nám mohou v čase měnit. Můžeme s odstupem času přijít na to, že to byl rok plný výzev, nových prožitků, posunů a lekcí. Lekcí, které nás učili novým věcem. Každého jinak, v něčem jiném, v jiném tempu a jiné intenzitě. Všichni jsme se učili a stále se učíme žít život jinak než před rokem.

Přestože se mnohým může zdát, že se nám život tak trochu „zastavil“ nebo „zpomalil“, byla a je to jediná cesta k tomu, abychom mohli to „méně“ prožívat více naplno, více si uvědomovat a radovat se s drobností kolem sebe, protože právě ty nám nemůže nikdo zvenčí „vzít“ a ty nám mohou dělat tu obrovskou vnitřní hlubokou radost, pokud si ji dovolíme 🙏.

Ano, můžeme nadávat. Můžeme si neustále stěžovat a komentovat, že je to na nic. Můžeme se trápit, můžeme se litovat, můžeme být nešťastní. Ale můžeme se také ROZHODNOUT, že tyto negativní emoce ve svém životě NECHCEME, byť jsou vnější okolnosti jakkoli nepříjemné.

Většinu vnějších okolností nemůžeme ovlivnit. Můžeme ale ovlivnit sami sebe, naše myšlenky, naše pocity. A tím pak tvoříme naši skutečnost, naše bytí, náš život.

„Nemusíme být OBĚŤ, můžeme být TVŮRCE …“

Můžeme být TVŮRCI našich životů i v této, před rokem naprosto nepředstavitelné, době. Právě díky té šílenosti venku, můžeme udělat největší posuny v sobě.

Pokud se ROZHODNEME a DOVOLÍME si to.

Obdivuji všechny, kteří do toho jdou. Posouvají se vpřed. Nestojí na místě, nečekají a nelitují se. Dělají posuny v sobě, nám ostatním třeba i neviditelné. Zkouší věci jinak. Hledají cesty, cestičky. Chtějí se udržet v dobré náladě, v radosti a vklidu. Smekám před všemi takovými.

Ano, stojí to úsilí i energii. Jako všechno nové, co se učíme. Ale ten pocit, který pak přichází, když … Znáte ho?

Vzpomeňte si, co jste dělali touto dobou před rokem. Jak jste žili. Co všechno jste dělali. A zkuste si napsat, co vše se odehrálo za uplynulý rok.

Co jste se nového naučili?
Co jiného jste prožili?
Co nového jste si dovolili?

Můj s(koro) rok

Děkuji poprvé – trpělivost

Před rokem jsem začala trávit mnohem více času s mým nejbližším člověkem, s mým milovaným synem (11 let). Učila jsem se trpělivosti a zpočátku mi to vůbec nešlo. Pořád jsem dělala „chyby“. A tak se lekce stále opakovaly. Dokud jsem nepochopila princip, že pokud mu nebudu věnovat plnou pozornost tady a teď, budu stále netrpělivě odbíhat k jiné činnosti a on po mne stále bude chtít tu pozornost, kterou nedostával.

Po roce jsem se ze začátečníka posunula k mírně pokročilé trpělivé mámě 😉. Má netrpělivost se občas ozývá, ale mám více času a potřeby si uvědomit zase ten princip a plnou pozornost mu věnuji. Stálo mě to hodně energie, úsilí a lekcí, ale ten pocit tady a teď s ním je nepopsatelný 😇.

Děkuji poprvé 🙏

Děkuji podruhé – web

Na jaře 2020 mi vnější okolnosti neumožňovaly dělat práci, kterou miluji. Být s lidmi, učit je vnímat své tělo, vést je zdravým způsobem k pohybu, dělat jim radost. Chyběl mi kontakt s nimi a chyběl mi přesun energií, který mne naplňoval během osobních lekcí zdravotního cvičení. Začala jsem jim psát emailové pozdravy, až z toho vznikl web a blog.

Jak to celé vzniklo si můžete přečíst v článku Trenérka nebo spisovatelka?

Kdyby mi někdo před jarem 2020 řekl, že si úplně sama vytvořím web, vložím tam fotky, napíšu články, e-book, zveřejním to, kdokoli si to bude moci přečíst, založím si facebook a fun page Rovnováha nejen v pohybu … (já, takový dřívější odpůrce sociálních sítí!), řekla bych mu, že je úplný BLÁZEN. Že do toho já nikdy nebudu mít odvahu jít, že to neumím, že se nechci prezentovat veřejně a že na to vůbec nemám čas.

Stalo se 😇. Děkuji podruhé 🙏

Děkuji potřetí – láska

V létě 2020 jsem po dlouhých letech života 1+1 potkala lásku s velkým L. LÁSKU. Dovolila jsem si ji a plně jsem se ji otevřela. Věnuji ji plnou pozornost tady a teď. Její hloubka a intenzita mne naplňuje takovou silou, energií a klidem, že nemám slova, kterými bych to popsala.

Díky podzimnímu uzavření sportovišť jsem opět přišla o práci. Přesto jsem za tento čas pro sebe vděčná neboť v mém životě vznikl prostor pro plné prožívání lásky, kterou jsem si dlouho přála 😇.

Děkuji potřetí 🙏

Děkuji počtvrté – meditace

O svém životě často přemýšlím. Myšlenky mne mnohdy zcela polapí a dříve jsem je neuměla příliš uklidnit, ani zastavit. Vím, že když přijdou, je třeba je nechat projít a nechat zase odejít. Zejména pokud nejdou zastavit a stále se vracejí a vracejí. Učím se nevěnovat jim tolik své bdělé pozornosti, protože když to udělám, zůstanou a chtějí být se mnou 🙂.

Učím se vybírat myšlenky. A ty, které aktuálně nepotřebuji nebo mne tíží, se učím pouštět.

„Jen já sama mohu ROZHODNOUT jaké myšlenky si do hlavy pustím a kolik jim budu věnovat pozornosti.“

Ke zklidnění toku myšlenek mi úžasně pomáhají meditace. Nová činnost, kterou jsem začala také praktikovat v uplynulém roce. Přestože mne meditace zajímaly už dříve, nikdy jsem „neměla čas“ a zřejmě ani ještě tu pravou potřebu je začít praktikovat.

Na podzim 2020 to přišlo 😇. A já děkuji počtvrté 🙏

Děkuji popáté – otužování

S otužováním a dýcháním podle Wim Hoffa začalo letos hodně lidí. I já 😉. Jsem ráda za sebe i ostatní, že jsme tyto činnosti objevili, vyzkoušeli a začali praktikovat. Kdy jindy než loni/letos?

Prožitky, a nejen ty tělesné, jsou pro mne stále ohromující. S každým otužováním (ať už venku nebo ve sprše) vnímám, jak různorodé pocity mi to přináší, jak na těle, tak na mysli. Cítím, že se mi výrazně zlepšila psychická odolnost a posílila odvaha.

Když se mi do něčeho nechce, přestože vím, že mi to pomůže (může to být úplně COKOLI) a já se odhodlám, dám tam tu vůli, ROZHODNU se a udělám to, přijdou skvělé pocity!!!

V tomhle mi otužování – jako trénink pro COKOLI – moc pomohlo. Prostě se mi do studené vody nechce, ale vím, že to pak bude SUPER. Tečka. Trénink.

Nechce se mi udělat složitý úkol v práci, ale vím, že když ho udělám, uleví se mi. Tak se rozhodnu, odhodlám, udělám to a hotovo. Tečka. Úleva a dobrý pocit z odvedené práce se dostaví, hurá!!!

Před rokem jsem o otužování jen slýchala, teď už jej pravidelně 5 měsíců praktikuji 😇. Děkuji popáté 🙏

Děkuji pošesté – zklidnění

Že bych se měla zklidnit a mohla ve svém životě trochu zvolnit, jsem věděla už dlouho. Neuměla jsem to. Snažila jsem se, ale dlouhodobé vzorce byly příliš zažité. Až pod kůži zaryté.

Jsem ráda, že přišla „korona“ a umožnila mi zpomalit, ubrat, dát více vědomé pozornosti méně věcem a tím jít zase více do hloubky. Stále se to téma opakuje. Méně je více.

Má pozornost jde více dovnitř než ven.

Když budeme s láskou pečovat a ladit „naše nitro“, promítne se to nádherně i směrem ven. To platí nejen o duši, ale i o těle 😉 .

Na zklidnění pracuji už delší dobu, ale tento rok mě posunul opravdu významně.

Dovolila jsem si to 😇. Děkuji sobě 🙏

Můj uplynulý (s)koro rok byl plný nových akcí a výzev a současně krásného zklidnění a ponoření se do sebe.

Děkuji za rovnováhu …

Zamyslíte se nad svým (s)koro rokem?

Můžete se sami ROZHODNOUT, kterým úhlem pohledu se na něj podíváte 😉 …

Lucie Křetinská
Pomáhám lidem na jejich cestě nalézat rovnováhu a to nejen svalovou. Můj příběh si můžete přečíst ZDE >>
Komentáře
 1. Hanka napsal:

  Luci,
  krásně jsi ten svůj rok popsala, děkuji.
  Pozorovat tě a být ten celý „skoro“ rok po tvém boku, bylo pro mne velice inspirativní…. I když za mne vlastně i jakýkoliv jiný rok…..prostě jsem ráda že jsi. Děkuji za inspirace, světlo a lásku, kterou kolem sebe šíříš.
  Rok 2021 je o pohybu, tak nám všem přeji, ať je nám v něm dobře a přinese vše co má a potřebujeme

  Hanka

 2. Luci, čtu to a cítím to velice podobně. Jsem šťastná, že se vzájemně můžeme podporovat a inspirovat. Vnímám obrovský kus práce za tebou. A moc se těším z každého našeho setkání! Jen tak dál.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.